Polska Walcząca Symbol patriotów

Każdy prawdziwy patriota powinien wiedzieć, jak wygląda symbol Polski Walczącej. Człon legendarnej kotwicy jest w kształcie litery „P” - symbolizuje Polskę, a ramiona literę „W” - walkę. Kotwica może być też symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości przez Polskę.

 

Zwycięska kotwica

Symbol „kotwicy” jako Polski Walczącej pojawił się w Warszawie 20 marca 1942 r. Wygrał on konspiracyjny konkurs, którego pomysłodawcą był Czesław Michalski. Pokonał on 27 innych pozycji. Zwyciężył dzięki łatwości wykonania oraz wymowie patriotycznej.

 Cele

Znak ten wykorzystywany był do nieustającej propagandowej walki. Symbol ten miał na celu podtrzymanie w czasie okupacji w polskim społeczeństwie nadziei na zwycięstwo i odzyskanie niepodległości. Miał on również mobilizować Polaków do walki z niemieckim okupantem.

Odpowiedzialni za rozgłos

Osobami, które rozpowszechniały symbol kotwicy jako Polski Walczącej byli harcerze z organizacji „Wawer” (1940–1944). Polskie harcerstwo realizowało akcje małego sabotażu (między innymi malowali symbol „kotwicy” na murach).

Jan Bytnar

Jan Bytnar  ps. „Rudy”, „Czarny”, „Janek”, „Krokodyl”, „Jan Rudy”, członek Szarych Szeregów. Chłopak ten odegrał ważną rolę w propagowaniu znaku „kotwicy” jako Polski Walczącej. Stworzył szablon i pieczątki z tym symbolem. Był twórcą urządzenia zwanego „wiecznym piórem”, które umożliwiało malowanie kotwicy.

Mały Sabotaż

Akcje Małego Sabotażu polegały na dezorganizowaniu akcji propagandowych okupanta oraz ośmieszaniu jego zarządzeń. Do najpopularniejszych akcji należały:

-akcja przeciwko fotografom (polegała na wybijaniu szyb wystawowych u fotografów, którzy w witrynie wystawiali zdjęcia niemieckich żołnierzy)

-akcja, która miała zniechęcić Polaków do chodzenia do kina i oglądania niemickich filmów („Tylko świnie siedzą w kinie” - to jeden ze sloganów, który wypisywano na murach)

- akcja, która polegała na rozlepianiu plakatów ośmieszających Hitlera

-akcja rysowania żółwia na murach, często z dopiskiem PPP – „Polaku pracuj powoli” (propagowało to powolną pracę w zakładach, pracujących na rzecz okupanta)

- akcja „przeciwko Paprockiemu”

-zrywanie niemieckich flag

- rozpowszechnianie symbolu „kotwicy”

-akcja, która polegała na zdjęciu niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika

Pamiętny symbol

Aby upamiętnić działalność konspiracyjną Szarych Szeregów i głównych twórców znaku „kotwicy” w Warszawie umieszczono tablicę pamiątkową, na której wymieniona została m.in. Anna Smoleńska ps. „Hania”, współautorka znaku. Od 2014 roku symbol „kotwicy” jest również elementem odznaki rozpoznawczej Jednostki Wojskowej Komandosów.

Akcje Małego Sabotażu wymagały wielkiej odwagi oraz determinacji od członków grup konspiracyjnych. Odznaczali się oni wielkim patriotyzmem. Losy ojczyzny nie były im obojętne. Malowanie symbolu” kotwicy” oraz inne akcje były niejednokrotnie bardzo ryzykownymi posunięciami. Przez właśnie takie działania chcieli oni podtrzymać nadzieję wśród społeczności polskiej na odzyskanie niepodległości.