Kategorie

Producenci

Nowe produkty

Promocje

Tagi

Dlaczego Husarz płacił fortunę by być Husarzem

Dlaczego Husarz płacił fortunę by być Husarzem

Zastanówmy się jak szlachcic zostawał Husarzem i dlaczego w ogóle chciał być Husarzem.

Patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów i powszechnego materializmy odpowiedz była by jedna – na pewno dla dużych pieniędzy i sławy. Ochotniczo pod sztandar Rzeczypospolitej do elitarnej jednostki na pewno zaciągali się dla wysokiego żołdu i lukratywnych, egzotycznych zdobyczy, które rekompensowały im narażanie zdrowia i życia oraz niewygody żołnierskiego życia. No… nie do końca.

W tamtych czasach wyglądało to trochę inaczej choć i teraz pieniądze nie są największym elementem wpływającym na walory bojowe i motywacyjne najlepszych jednostek wojskowych świata. Żołnierze oddziałów specjalnych zarabiają nieźle w porównaniu do innych żołnierzy ale nie są to pieniądze nawet porównywalne z menadżerami wysokiego szczebla w korporacjach czy międzynarodowych firmach komercyjnych za służbę pełna wyrzeczeń i niebezpieczeństw. Badania potwierdzają, że jednym z najważniejszych czynników motywacyjnych i integrujących jest przynależność do nielicznej, wyselekcjonowanej a najlepiej elitarnej, sławnej i rozpoznawalnej grupy. Często reputacja oddziału owianego sławą, dostęp do nietuzinkowych szkoleń i ciągły rozwój umiejętności indywidualnych i grupowych sprawia, że żołnierze decydują się ryzykować swoje życie i uczestniczyć w akcjach, których może doświadczyć zaledwie garstka wybrańców. Często sukcesy są ciche, utrzymywane w ścisłej tajemnicy, bez nazwisk i wywiadów w radio i telewizji.

Dodać możemy do tego, przygodę, adrenalinę oraz służbę ojczyźnie i mamy wyjątkowy koktajl motywatorów mocniejszych niż pieniądze i kariera przyciągający najlepszych z najlepszych do jednostek takich jak np. Grom. Jeśli podkreślimy, że w skład najlepszych jednostek specjalnych świata wchodzą tylko i wyłącznie ochotnicy to mamy pełny koszyk podobieństw do Husarii.

Husarze musieli sporo zainwestować na początku a często też w trakcie służby wręcz dopłacając by móc służyć w tej formacji… Radosław Sikora w „Husaria pod Wiedniem” przeliczył, iż był to odpowiednik 4300-4400 ówczesnych złotych, czyli 17,5 kilograma srebra! Zatem choć każdy szlachcic marzył o służbie w szeregach husarii to służba w tej elitarnej jednostce to nie tylko splendor, sława i bohaterstwo ale również spory wydatek na który musiało być go stać.

Średnia szlachta, spośród której rekrutowali się towarzysze husarscy, musiała zainwestować niewyobrażalne dla niższych klas społecznych sumy, żeby zakupić konie, zbroję i całe oporządzenie oraz finansować służbę . Jeżeli mielibyśmy porównywać w przybliżeniu koszt wyposażenia gotowego do boju husarza wyniósłby on dzisiaj tyle co nabycie drogiego w zakupie i utrzymaniu samochodu sportowego. By nie być gołosłownym kilka danych. Ubiór był kosztowny a górnej granicy wydatków nie da się określić. Zbroja kosztowała ok 700 gr srebra, słynne skóry drapieżnych kotów to koszt od 200 gra srebra za skórę lamparta  do 300 gr srebra za tygrysią i prawie 2000 gr srebra za gepardzią. Koszt wyekwipowania pachołków nie był tak drogi jak dobry koń bojowy, którego koszt znacząco przewyższał 3000 gr srebra za zdrowego rumaka. Do tego dochodził koszt uzbrojenia jak szabla, koncerz, pałasz z pochwa, groty do kopii, pistolety a także strzemiona, cugle siodło itd. Razem w 1681 roku szacowano, że koszty ekwipunku to przedział od 2kg w wersji budżetowej do blisko 50 kg srebra za luksusowo wyposażonego Husarza .

Wydatek nie był jednorazowy. W trakcie służby wielokrotnie się zdarzało, że husarz tracił w bitwie swojego konia lub część ekwipunku zatem husarz musiał przez cały czas służby dopłacać do służby w husarii. Jeżeli okazywało się, że husarzowi zabrakło środków na kupno nowego konia czy godnego uzbrojenia, musiał on zawstydzony zrezygnować ze służby.

Ktoś powie że przecież Husarze otrzymywali także żołd. Żołd ok 400, 500 gr srebra na kwartał służby. Dla porównania wół kosztował 150gr, buty ok 15 gr a dniówka murarza 5 gr. Stąd żołd w znikomym procencie rekompensował inwestycje szlachcica, praktycznie pokrywał tylko koszty służby i to nie zawsze. Niejednokrotnie państwo polskie wystawiało Husarzy i ich budżety na próbę permanentnie spóźniając się z wypłatą żołdu lub w ogóle go nie wypłacając przez lata…

Jeżeli nie dla pieniędzy to za co walczyli i ginęli husarze?
Żeby dobrze to zrozumieć musimy wspomnieć o wychowaniu i pochodzeniu przyszłego kandydata na husarza. Oczywistym już jest że husarz przed wstąpieniem do służby chorągwi musiał pochodzić z bogatej rodziny – rekrutującej się przynajmniej z tzw. szlachty średniej. Dodatkowo wychowanie w rodzinach szlacheckich kładło nacisk na nie tyle pomnażanie majątku co pomnażanie sławy całego rodu. Motywowano młodzież historiami o bohaterskich dokonaniach ich przodków budowano autorytety o postawę i dokonania dziadów i pradziadów. Ich osiągniecia, historie często z pokolenia na pokolenia rozwijane  były inspiracją i motywowały do przysporzenia rodzinie jeszcze większej sławy. Jedną z częstych form wyróżnienia się były sukcesy na polach bitew. Przygoda, sława i poważanie jakie mogli zdobyć w boju husarze były najważniejszym motywatorem służby.

Kolejnym ważnym elementem była nie tak oczywista jak dzisiaj wolność oraz patriotyzm często w rozumieniu husarza pojęcia jednoznaczne, wzajemnie. Musimy pamiętać , że mamy do czynienia ze społeczeństwem klasowym, szlachcic był dumny ze swojego statusu wolnego pana i gardził zależnymi chłopami, mieszczanami oraz ubogą szlachtą. Dziś byśmy powiedzieli, że był arogancki, pyszny, wyniosły, wychowany w poczuciu wyższości i wyjątkowości. Owocowało to nierzadko całkowitym brakiem pokory, pewnością siebie i odwagą nawet wobec przeważającego liczebnie przeciwnika.

Na koniec dodam, że większość by nie powiedzieć cała szlachta cechowała się wpajanym od dzieciństwa tzw. „poczuciem szlacheckiego honoru”. Wysokie poczucie honoru nie pozwalało husarzowi na okazywanie strachu i nie zważając na konsekwencję często chwytał za szablę przy byle okazji by udowodnić słuszność swojego stanowiska w danej sprawie. Taka postawa przekładała się również na postawę na polach bitewnych w obliczy licznego przeciwnika. Strach jest ludzkim naturalnym odczuciem ale Husarze ćwiczyli jego kontrolę i nie mogli sobie pozwolić na okazywanie lęku gdyż byłoby to uznane za słabość i tchórzostwo a mówienie otwarcie o niepokoju i lękach narażało na utratę tego co najcenniejsze czyli honoru i poważania wśród swoich towarzyszy broni.

Podsumowując Husarz służąc ochotniczo walczył za swój ród, swoją rodzinę, majątek, ale również o własne przywileje społeczno-polityczne. Państwo, za które ryzykował i czasami płacił tez życiem było gwarantem jego praw i wolności, które tak cenił. Husarze często pomimo niewypłacanego żołdu przez kilka lat konsekwentnie służyli w armii stając na rozkaz. W owym czasie husaria była najlepszą formacją polskiego wojska i służba w niej uchodziła za wyjątkowy zaszczyt. Ogromnej pewności siebie i wysokie morale całej braci sprawiało , że czuli się wyjątkowi i dokonywali wyjątkowych czynów.

Koszulkę „Husaria orły Polskie ” znajdziecie pod tym linkiem https://patrioty.pl/63-koszulka-patriotyczna-husaria-orly.html

86Komentarz

 • Avatar
  adamschule85
  sie 17, 2021

  Just wanted to drop you a quick line to say how much I enjoyed it

 • Avatar
  marcumharrison1
  wrz 4, 2021

  I really don't know what to say about this topic because I don't know what it is. Maybe if you can add more details I can share something about the topic. But since it is still not happening, maybe I will be the one to share something here that may catch your attention, try this game evony the king's return for pc on emulatorpc. If you are familiar with the game then join us so we can have fun together. Also, watch on Games.lol for more free games.

 • Avatar
  Kate Berry
  wrz 29, 2021

  It is really helpful and good blog. I am in searching of online psychology assignment help UK so that i can submit it before my deadline. It is really important.

 • Avatar
  Jack Smith
  paź 8, 2021

  We've been reviewing bbq termometer meat thermometer factory. During that time, we spent over 90 hours researching and testing, and now the results are in! The Weber iGrill2 does more and better than most digital barbecue thermometers.Isomeric alcohol ethoxylates manufacturers, in the form of a clear, colorless liquid, is a raw material. It is a biodegradable surfactant with excellent detergency & cleaning property. This product is an emulsifier for coating auxiliary agents. Its density is 1.05 g/mL at 25 degrees Celsius and its flash point lies above 230 degrees Fahrenheit.In internal combustion engines exhaust gas recirculation (truck EGR valve China manufacturer) is an emissions reductions technique that recirculates some of the engine’s gas back into the engine cylinders. As a result, incoming air is diluted and the gasses act as absorbents to the combustion heat to reduce peak in-cylinder temperatures. So, to make a long story short, the EGR is there to cut back on your vehicle emissions. The presence of an EGR makes a more environmentally-friendly truck.Are you eagerly looking for high-quality MIL-C 28830 standard RF cables? We have vaired types for you to choose from. At the same time, they also have other international standards such as GB/T 17737.1, YD/T 1319, etc.wholesale ODM backpack recommended reasons: Multiple pockets, clear layering, and waterproof. No logo, more personality niche. Can carry, also can twist, practical high. There are two types: large and small. The small is for commuting to work, and the large is for traveling.wholesale retail display light is the soul of the whole decoration, a punchline, absolute can give a good light, add a lot of warm and score, of course, if there is no right design style, whole space also can appear not harmonious, the prevailing style of new Chinese style, contemporary and contracted, northern Europe, American, Chinese wind wind wind, because don't know what the original poster is style of decoration, Here is a summary of several styles of lamps and lanterns shops.Leading Wholesale Company That Supplies Fashion Sunglasses & reading glasses square large exporter. Shop Today! We Can Assist You In Collecting Styles That Best Fit Your Specific Markets & Customers. Colors Like None Other.

 • Avatar
  Tom Tombrownn1975
  paź 9, 2021

  This is very nice guys! I love this post and if you really don't want to waste your time and money you can use this beautiful service for essay and homework! Don't be shy and text to them directly and be happy to used! Check this out https://paperswriting.services/ and good luck guys!

  • Avatar
   lukelabat5254
   sie 26, 2022

   Post a lot often. essouchage

 • Avatar
  Solution pharmacy
  paź 16, 2021

  Podoba mi się pomocne informacje, które podajesz w swoich artykułach. Bokmarkuję twój blog i sprawdzę znowu tutaj często. Jestem pewien, że nauczę się wiele nowych rzeczy właśnie tutaj! Powodzenia w kolejnej zawartości!https://www.psychedlicpills.com/ kup oxycontin online Ciągle wracam, aby przeczytać Twoje treści doskonałej jakości

 • Avatar
  Lala
  paź 20, 2021

  What do you love about traveling? There are many reasons why people love traveling: to meet new people, to see the beautiful world by our own eyes, to experience new things, to capture the beautiful moment, beautiful place with yourself in it, or just simple love the wanderlust feeling... Things to do will show you the best ideas to travel from all around the world, and makes you want to grab to backpack and go.

 • Avatar
  Samantha
  paź 29, 2021

  Your writings and news are really interesting to me. There are numerous advantages to the contents. Thank you so much. My site:: โอเล่777

 • Avatar
  Write My Essay
  lis 5, 2021

  Another important element was freedom and patriotism, Write My Essay not as obvious as it is today, and often unambiguous, mutually understood in the understanding of the hussar. We must remember that we are dealing with a class society,

 • Avatar
  tang
  lis 13, 2021

  The phone screen is always broken, you can use this phone protective film.,We are a professional iPhone 12 Pro Protector factory, protect the security of your iPad,mobile phone and mobile phone screen.

 • Avatar
  Emmie
  gru 23, 2021

  Hello, I've read through the most of your posts. This post gave me with the most of the information I needed for my investigation. The Professional Online Gamblers

 • Avatar
  Dunkskicks
  mar 10, 2022

  Calling all shoe lovers! Are you looking for that perfect shoe quote that expresses your deep love of shoes? Or looking for the best Instagram caption for shoes for your footwear obsessed audience? Fake Dunks If so, you can grab one of my favorite quotes about shoes from my post, below.

 • Avatar
  Lana James
  maj 6, 2022

  This article gives the light in which we can observe the reality. best franchise consulting company This is very nice one and gives indepth information.

 • Avatar
  wikigoldlife
  maj 17, 2022

  The chinese flower turtle Chinese flower turtle, English name Chinese Striped-neckTurtle.Also known as flower turtle, spotted turtle, pearl turtle, hexaline grass turtle Taiwan grass turtle, turtle turtle, tide turtle family reptiles, long webbed feet, is highly aquatic. wikigoldlife All characteristics, care, health problems and more of wild and domestic animals. animal wikipedia

 • Avatar
  bruno
  cze 14, 2022

  Thanks for sharing such a great information.. It really helpful to me..I always search to read the quality content and finally i found this in you post . keep it up!

 • Avatar
  tianna
  cze 21, 2022

  Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Very helpful info specifically the last part I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time . Thank you and good luck.

 • Avatar
  B Nelson
  cze 27, 2022

  Thanks for sharing the great information with us. As a blogger, I know how much this means to you. I have a profile about the spacebar calculator. Visit the profile and get more valuable information.

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 16, 2022

  Great post, and great website. Thanks for the information! 123movies.com

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 16, 2022

  Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us. https://www.xenicalshop.com/news/17

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 17, 2022

  Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers! Decorateur interieur

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 17, 2022

  You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. Quality content is what always gets the visitors coming. Ottawa fat freeze

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 19, 2022

  I read that Post and got it fine and informative. 18h18

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 19, 2022

  New web site is looking good. Thanks for the great effort. tangkas88

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 26, 2022

  Thank you for taking the time to publish this information very useful! Ottawa move in cleaning

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 28, 2022

  I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information? แทงบอลออนไลน์

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 28, 2022

  A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. Juul pods near me

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 30, 2022

  Excellent blog! I found it while surfing around on Google. Content of this page is unique as well as well researched. Appreciate it. https://mookasports.com/

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 31, 2022

  Si vous cherchez un moyen de faire décoller votre startup, vous pouvez envisager de profiter de la formation proposée par Startupo.fr. Ce site propose une variété de cours qui peuvent vous aider à tout apprendre, de la création d'un business plan à la présentation de votre entreprise aux investisseurs. En outre, le site met également à disposition une communauté d'entrepreneurs partageant les mêmes idées, qui peuvent vous offrir soutien et conseils. Avec l'aide de Startupo.fr, vous serez en mesure de vous lancer dans votre nouvelle activité. créer son entreprise

 • Avatar
  Liwovosa
  lip 31, 2022

  This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog, I just subscribe your blog. This is a nice blog.. Best SSB Coaching in Dehradun

 • Avatar
  SEO
  sie 1, 2022

  Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also สล็อตเว็บตรง

 • Avatar
  Liwovosa
  sie 1, 2022

  If you're interested in pursuing a career in interior design, you may be wondering where to start. Luckily, there are a number of online courses that can give you the skills and knowledge you need to succeed in this competitive field. One of the best places to find online courses in interior design is at the Home Design Institute Paris. This institute offers a range of courses that cover everything from the basics of design theory to more advanced concepts like color theory and furniture selection. In addition, the institute's website provides a wealth of resources that can help you get started in your career, including a list of accredited programs and a directory of design professionals. With so much to offer, the Home Design Institute Paris is an excellent resource for anyone interested in pursuing a career in interior design. https://homedesigninstitute.com/course/191/

 • Avatar
  Liwovosa
  sie 2, 2022

  We have sell some products of different custom boxes.it is very useful and very low price please visits this site thanks and please share this post with your friends. sm123movies.com

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 3, 2022

  Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us. 먹튀검증사이트

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 6, 2022

  Premier centre de réussite des startups en France, Startupo.fr aide les entrepreneurs à transformer leurs idées innovantes en entreprises prospères. Des conseils de démarrage aux programmes de formation intensive, Startupo.fr offre les ressources et l'expertise dont les entrepreneurs ont besoin pour prospérer. L'équipe de mentors expérimentés de l'organisation fournit un soutien et des conseils individuels, aidant les startups à relever les défis du lancement et de l'expansion d'une entreprise. En outre, Startupo.fr offre une gamme de programmes de formation qui couvrent des sujets tels que le marketing, les ventes, le développement de produits et la collecte de fonds. Ces programmes sont conçus pour donner aux startups les compétences et les connaissances dont elles ont besoin pour se développer et réussir. Avec sa gamme complète de services, Startupo.fr est la destination privilégiée des entrepreneurs en herbe en France. Formation sur Startupo.fr

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 7, 2022

  Si vous recherchez une formation en comptabilité qui vous aidera à progresser dans votre carrière, pensez à Startupo.fr. Ils offrent une formation de premier ordre pour les comptables, et leurs programmes sont conçus pour vous aider à réussir dans le milieu de travail compétitif d'aujourd'hui. Le personnel de Startupo.fr est expérimenté et compétent, et il est déterminé à vous aider à atteindre vos objectifs. Ils offrent une variété de cours à choisir, de sorte que vous pouvez trouver le bon programme pour vos besoins. Et leurs prix sont très compétitifs. Donc, si vous êtes à la recherche d'une formation en comptabilité qui vous donnera les compétences dont vous avez besoin pour réussir, assurez-vous de vérifier Startupo.fr. Vous ne serez pas déçu. formation comptabilité

 • Avatar
  johnyking
  sie 10, 2022

  Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!Thanks بان كيك

 • Avatar
  www.iftexas.com
  sie 10, 2022

  I will definitely dig it and personally recommend to my friends. www.iftexas.com

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 11, 2022

  Startop est le meilleur centre de formation en France. Situé au cœur du pays, Startop propose un large éventail de programmes de formation qui s'adressent à tous les niveaux d'expérience. Des cours pour débutants qui enseignent les bases de la création d'entreprise aux cours avancés qui couvrent tout, du marketing à la finance, Startop a quelque chose à offrir à chacun. En plus de son programme de formation complet, Startupo offre également une variété de services supplémentaires qui peuvent aider les entrepreneurs à faire décoller leur entreprise. Ces services comprennent l'accès à un réseau de mentors et d'investisseurs, ainsi que des réductions sur les espaces de bureaux et les ressources. Avec son engagement à aider les entrepreneurs à réussir, il n'est pas étonnant que Startop soit le meilleur centre de formation en France. Formation Leadership au féminin

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 13, 2022

  StartupO offre des cours de gestion d'entreprise qui couvrent une variété de sujets, de la finance et la comptabilité au marketing et aux ventes. Les cours sont conçus pour les entrepreneurs qui veulent créer leur propre entreprise, ainsi que pour les propriétaires d'entreprise qui ont besoin de rafraîchir leurs compétences en gestion. Les cours sont dispensés par des professionnels expérimentés du monde des affaires, et chaque cours comprend un mélange de conférences, d'études de cas et d'exercices pratiques. En plus des cours, StartupO offre également le mentorat et les conseils d'entrepreneurs expérimentés. Cette combinaison d'éducation et d'expérience fait de StartupO un endroit idéal pour obtenir une formation en gestion d'entreprise. Formation gestion d'entreprise

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 16, 2022

  Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!Thanks Coolsculpting in Ottawa

 • Avatar
  johnyking
  sie 18, 2022

  This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses. 카지노사이트

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 20, 2022

  Great articles and great layout. Your blog post deserves all of the positive feedback it’s been getting. เว็บคาสิโน

 • Avatar
  Sleepy Hollow Design
  sie 22, 2022

  Super site! I am Loving it!! Will return once more. I'm taking your sustenance in addition. Thanks Home Decoration Design

 • Avatar
  Anonymous
  sie 22, 2022

  Succeed! It could be one of the most useful blogs we have ever come across on the subject. Excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort very well. Thanks for the huge help. เว็บคาสิโน

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 23, 2022

  howdy, your websites are really good. I appreciate your work. best iso program

 • Avatar
  game khalido
  sie 23, 2022

  Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people. game kharido

 • Avatar
  Anonymous
  sie 23, 2022

  I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent. 토토사이트

 • Avatar
  Anonymous
  sie 27, 2022

  Wow, this is fascinating reading. I am glad I found this and got to read it. Great job on this content. I liked it a lot. Thanks for the great and unique info. actavis promethazine for sale

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 28, 2022

  Thanks for a very interesting blog. What else may I get that kind of info written in such a perfect approach? I’ve a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the look out for such info. mobet

 • Avatar
  Anonymous
  sie 29, 2022

  When you use a genuine service, you will be able to provide instructions, share materials and choose the formatting style. mobet

 • Avatar
  Waqas Khatri
  sie 29, 2022

  Wow, What an Outstanding post. I found this too much informatics. It is what I was seeking for. I would like to recommend you that please keep sharing such type of info.If possible, Thanks. ottawa tummy fat freezing

 • Avatar
  Liwovosa
  sie 31, 2022

  Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet! 온카주소

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 1, 2022

  Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!! Slender

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 4, 2022

  Thank you for very usefull information.. grass carpets

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 7, 2022

  I have been checking out a few of your stories and i can state pretty good stuff. I will definitely bookmark your blog 먹튀검증사이트

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 8, 2022

  This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free. tiktok account tracker

 • Avatar
  google
  wrz 12, 2022

  [url=https://www.google.com]google[/url] google

 • Avatar
  johnyking
  wrz 13, 2022

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with extra information? It is extremely helpful for me. UnitedFinances legit need 800 dollars now

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 13, 2022

  I think this is an informative post and it is very beneficial and knowledgeable. Therefore, I would like to thank you for the endeavors that you have made in writing this article. All the content is absolutely well-researched. Thanks... SEO

 • Avatar
  uskudaranadolu
  wrz 15, 2022

  uskudaranadolu.org , Blog with biography of important people, dates and details of events, demographics of countries and cities, population, political events and more. You can find and read all of the people, sports and important events on the blog. uskudaranadolu.org - Blog Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 • Avatar
  johnyking
  wrz 19, 2022

  Very informative post! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign. life like cheap sex dolls

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 22, 2022

  hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community. charity donation websites

 • Avatar
  Liwovosa
  wrz 26, 2022

  A great content material as well as great layout. Your website deserves all of the positive feedback it’s been getting. I will be back soon for further quality contents. Agriculture

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 27, 2022

  That is the excellent mindset, nonetheless is just not help to make every sence whatsoever preaching about that mather. Virtually any method many thanks in addition to i had endeavor to promote your own article in to delicius nevertheless it is apparently a dilemma using your information sites can you please recheck the idea. thanks once more. betting sites in Ireland

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 28, 2022

  You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant! Ireland betting sites

 • Avatar
  LARRY BRING
  wrz 28, 2022

  I am really thankful to you for sharing such amazing content. It always feels great to read articles like this one. Gap Brown Hoodie

 • Avatar
  Waqas Khatri
  wrz 29, 2022

  Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers! samsung mobile price in pakistan

 • Avatar
  Liwovosa
  wrz 29, 2022

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think. 代写作文

 • Avatar
  Liwovosa
  paź 1, 2022

  I know this is one of the most meaningful information for me. And I'm animated reading your article. But should remark on some general things, the website style is perfect; the articles are great. Thanks for the ton of tangible and attainable help. เว็บหวยรับวอลเลท

 • Avatar
  Waqas Khatri
  paź 3, 2022

  Thanks for picking out the time to discuss this, I feel great about it and love studying more on this topic. It is extremely helpful for me. Thanks for such a valuable help again. كورة اون لاين