Kategorie

Producenci

Nowe produkty

Promocje

Tagi

Dlaczego Husarz płacił fortunę by być Husarzem

Dlaczego Husarz płacił fortunę by być Husarzem

Zastanówmy się jak szlachcic zostawał Husarzem i dlaczego w ogóle chciał być Husarzem.

Patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów i powszechnego materializmy odpowiedz była by jedna – na pewno dla dużych pieniędzy i sławy. Ochotniczo pod sztandar Rzeczypospolitej do elitarnej jednostki na pewno zaciągali się dla wysokiego żołdu i lukratywnych, egzotycznych zdobyczy, które rekompensowały im narażanie zdrowia i życia oraz niewygody żołnierskiego życia. No… nie do końca.

W tamtych czasach wyglądało to trochę inaczej choć i teraz pieniądze nie są największym elementem wpływającym na walory bojowe i motywacyjne najlepszych jednostek wojskowych świata. Żołnierze oddziałów specjalnych zarabiają nieźle w porównaniu do innych żołnierzy ale nie są to pieniądze nawet porównywalne z menadżerami wysokiego szczebla w korporacjach czy międzynarodowych firmach komercyjnych za służbę pełna wyrzeczeń i niebezpieczeństw. Badania potwierdzają, że jednym z najważniejszych czynników motywacyjnych i integrujących jest przynależność do nielicznej, wyselekcjonowanej a najlepiej elitarnej, sławnej i rozpoznawalnej grupy. Często reputacja oddziału owianego sławą, dostęp do nietuzinkowych szkoleń i ciągły rozwój umiejętności indywidualnych i grupowych sprawia, że żołnierze decydują się ryzykować swoje życie i uczestniczyć w akcjach, których może doświadczyć zaledwie garstka wybrańców. Często sukcesy są ciche, utrzymywane w ścisłej tajemnicy, bez nazwisk i wywiadów w radio i telewizji.

Dodać możemy do tego, przygodę, adrenalinę oraz służbę ojczyźnie i mamy wyjątkowy koktajl motywatorów mocniejszych niż pieniądze i kariera przyciągający najlepszych z najlepszych do jednostek takich jak np. Grom. Jeśli podkreślimy, że w skład najlepszych jednostek specjalnych świata wchodzą tylko i wyłącznie ochotnicy to mamy pełny koszyk podobieństw do Husarii.

Husarze musieli sporo zainwestować na początku a często też w trakcie służby wręcz dopłacając by móc służyć w tej formacji… Radosław Sikora w „Husaria pod Wiedniem” przeliczył, iż był to odpowiednik 4300-4400 ówczesnych złotych, czyli 17,5 kilograma srebra! Zatem choć każdy szlachcic marzył o służbie w szeregach husarii to służba w tej elitarnej jednostce to nie tylko splendor, sława i bohaterstwo ale również spory wydatek na który musiało być go stać.

Średnia szlachta, spośród której rekrutowali się towarzysze husarscy, musiała zainwestować niewyobrażalne dla niższych klas społecznych sumy, żeby zakupić konie, zbroję i całe oporządzenie oraz finansować służbę . Jeżeli mielibyśmy porównywać w przybliżeniu koszt wyposażenia gotowego do boju husarza wyniósłby on dzisiaj tyle co nabycie drogiego w zakupie i utrzymaniu samochodu sportowego. By nie być gołosłownym kilka danych. Ubiór był kosztowny a górnej granicy wydatków nie da się określić. Zbroja kosztowała ok 700 gr srebra, słynne skóry drapieżnych kotów to koszt od 200 gra srebra za skórę lamparta  do 300 gr srebra za tygrysią i prawie 2000 gr srebra za gepardzią. Koszt wyekwipowania pachołków nie był tak drogi jak dobry koń bojowy, którego koszt znacząco przewyższał 3000 gr srebra za zdrowego rumaka. Do tego dochodził koszt uzbrojenia jak szabla, koncerz, pałasz z pochwa, groty do kopii, pistolety a także strzemiona, cugle siodło itd. Razem w 1681 roku szacowano, że koszty ekwipunku to przedział od 2kg w wersji budżetowej do blisko 50 kg srebra za luksusowo wyposażonego Husarza .

Wydatek nie był jednorazowy. W trakcie służby wielokrotnie się zdarzało, że husarz tracił w bitwie swojego konia lub część ekwipunku zatem husarz musiał przez cały czas służby dopłacać do służby w husarii. Jeżeli okazywało się, że husarzowi zabrakło środków na kupno nowego konia czy godnego uzbrojenia, musiał on zawstydzony zrezygnować ze służby.

Ktoś powie że przecież Husarze otrzymywali także żołd. Żołd ok 400, 500 gr srebra na kwartał służby. Dla porównania wół kosztował 150gr, buty ok 15 gr a dniówka murarza 5 gr. Stąd żołd w znikomym procencie rekompensował inwestycje szlachcica, praktycznie pokrywał tylko koszty służby i to nie zawsze. Niejednokrotnie państwo polskie wystawiało Husarzy i ich budżety na próbę permanentnie spóźniając się z wypłatą żołdu lub w ogóle go nie wypłacając przez lata…

Jeżeli nie dla pieniędzy to za co walczyli i ginęli husarze?
Żeby dobrze to zrozumieć musimy wspomnieć o wychowaniu i pochodzeniu przyszłego kandydata na husarza. Oczywistym już jest że husarz przed wstąpieniem do służby chorągwi musiał pochodzić z bogatej rodziny – rekrutującej się przynajmniej z tzw. szlachty średniej. Dodatkowo wychowanie w rodzinach szlacheckich kładło nacisk na nie tyle pomnażanie majątku co pomnażanie sławy całego rodu. Motywowano młodzież historiami o bohaterskich dokonaniach ich przodków budowano autorytety o postawę i dokonania dziadów i pradziadów. Ich osiągniecia, historie często z pokolenia na pokolenia rozwijane  były inspiracją i motywowały do przysporzenia rodzinie jeszcze większej sławy. Jedną z częstych form wyróżnienia się były sukcesy na polach bitew. Przygoda, sława i poważanie jakie mogli zdobyć w boju husarze były najważniejszym motywatorem służby.

Kolejnym ważnym elementem była nie tak oczywista jak dzisiaj wolność oraz patriotyzm często w rozumieniu husarza pojęcia jednoznaczne, wzajemnie. Musimy pamiętać , że mamy do czynienia ze społeczeństwem klasowym, szlachcic był dumny ze swojego statusu wolnego pana i gardził zależnymi chłopami, mieszczanami oraz ubogą szlachtą. Dziś byśmy powiedzieli, że był arogancki, pyszny, wyniosły, wychowany w poczuciu wyższości i wyjątkowości. Owocowało to nierzadko całkowitym brakiem pokory, pewnością siebie i odwagą nawet wobec przeważającego liczebnie przeciwnika.

Na koniec dodam, że większość by nie powiedzieć cała szlachta cechowała się wpajanym od dzieciństwa tzw. „poczuciem szlacheckiego honoru”. Wysokie poczucie honoru nie pozwalało husarzowi na okazywanie strachu i nie zważając na konsekwencję często chwytał za szablę przy byle okazji by udowodnić słuszność swojego stanowiska w danej sprawie. Taka postawa przekładała się również na postawę na polach bitewnych w obliczy licznego przeciwnika. Strach jest ludzkim naturalnym odczuciem ale Husarze ćwiczyli jego kontrolę i nie mogli sobie pozwolić na okazywanie lęku gdyż byłoby to uznane za słabość i tchórzostwo a mówienie otwarcie o niepokoju i lękach narażało na utratę tego co najcenniejsze czyli honoru i poważania wśród swoich towarzyszy broni.

Podsumowując Husarz służąc ochotniczo walczył za swój ród, swoją rodzinę, majątek, ale również o własne przywileje społeczno-polityczne. Państwo, za które ryzykował i czasami płacił tez życiem było gwarantem jego praw i wolności, które tak cenił. Husarze często pomimo niewypłacanego żołdu przez kilka lat konsekwentnie służyli w armii stając na rozkaz. W owym czasie husaria była najlepszą formacją polskiego wojska i służba w niej uchodziła za wyjątkowy zaszczyt. Ogromnej pewności siebie i wysokie morale całej braci sprawiało , że czuli się wyjątkowi i dokonywali wyjątkowych czynów.

Koszulkę „Husaria orły Polskie ” znajdziecie pod tym linkiem https://patrioty.pl/63-koszulka-patriotyczna-husaria-orly.html

23Komentarz

 • Avatar
  adamschule85
  sie 17, 2021

  Just wanted to drop you a quick line to say how much I enjoyed it

 • Avatar
  marcumharrison1
  wrz 4, 2021

  I really don't know what to say about this topic because I don't know what it is. Maybe if you can add more details I can share something about the topic. But since it is still not happening, maybe I will be the one to share something here that may catch your attention, try this game evony the king's return for pc on emulatorpc. If you are familiar with the game then join us so we can have fun together. Also, watch on Games.lol for more free games.

 • Avatar
  Jack Smith
  paź 8, 2021

  We've been reviewing bbq termometer meat thermometer factory. During that time, we spent over 90 hours researching and testing, and now the results are in! The Weber iGrill2 does more and better than most digital barbecue thermometers.Isomeric alcohol ethoxylates manufacturers, in the form of a clear, colorless liquid, is a raw material. It is a biodegradable surfactant with excellent detergency & cleaning property. This product is an emulsifier for coating auxiliary agents. Its density is 1.05 g/mL at 25 degrees Celsius and its flash point lies above 230 degrees Fahrenheit.In internal combustion engines exhaust gas recirculation (truck EGR valve China manufacturer) is an emissions reductions technique that recirculates some of the engine’s gas back into the engine cylinders. As a result, incoming air is diluted and the gasses act as absorbents to the combustion heat to reduce peak in-cylinder temperatures. So, to make a long story short, the EGR is there to cut back on your vehicle emissions. The presence of an EGR makes a more environmentally-friendly truck.Are you eagerly looking for high-quality MIL-C 28830 standard RF cables? We have vaired types for you to choose from. At the same time, they also have other international standards such as GB/T 17737.1, YD/T 1319, etc.wholesale ODM backpack recommended reasons: Multiple pockets, clear layering, and waterproof. No logo, more personality niche. Can carry, also can twist, practical high. There are two types: large and small. The small is for commuting to work, and the large is for traveling.wholesale retail display light is the soul of the whole decoration, a punchline, absolute can give a good light, add a lot of warm and score, of course, if there is no right design style, whole space also can appear not harmonious, the prevailing style of new Chinese style, contemporary and contracted, northern Europe, American, Chinese wind wind wind, because don't know what the original poster is style of decoration, Here is a summary of several styles of lamps and lanterns shops.Leading Wholesale Company That Supplies Fashion Sunglasses & reading glasses square large exporter. Shop Today! We Can Assist You In Collecting Styles That Best Fit Your Specific Markets & Customers. Colors Like None Other.

 • Avatar
  Tom Tombrownn1975
  paź 9, 2021

  This is very nice guys! I love this post and if you really don't want to waste your time and money you can use this beautiful service for essay and homework! Don't be shy and text to them directly and be happy to used! Check this out https://paperswriting.services/ and good luck guys!

 • Avatar
  Solution pharmacy
  paź 16, 2021

  Podoba mi się pomocne informacje, które podajesz w swoich artykułach. Bokmarkuję twój blog i sprawdzę znowu tutaj często. Jestem pewien, że nauczę się wiele nowych rzeczy właśnie tutaj! Powodzenia w kolejnej zawartości!https://www.psychedlicpills.com/ kup oxycontin online Ciągle wracam, aby przeczytać Twoje treści doskonałej jakości

 • Avatar
  Lala
  paź 20, 2021

  What do you love about traveling? There are many reasons why people love traveling: to meet new people, to see the beautiful world by our own eyes, to experience new things, to capture the beautiful moment, beautiful place with yourself in it, or just simple love the wanderlust feeling... Things to do will show you the best ideas to travel from all around the world, and makes you want to grab to backpack and go.

 • Avatar
  Samantha
  paź 29, 2021

  Your writings and news are really interesting to me. There are numerous advantages to the contents. Thank you so much. My site:: โอเล่777

 • Avatar
  Write My Essay
  lis 5, 2021

  Another important element was freedom and patriotism, Write My Essay not as obvious as it is today, and often unambiguous, mutually understood in the understanding of the hussar. We must remember that we are dealing with a class society,

 • Avatar
  tang
  lis 13, 2021

  The phone screen is always broken, you can use this phone protective film.,We are a professional iPhone 12 Pro Protector factory, protect the security of your iPad,mobile phone and mobile phone screen.

 • Avatar
  Dunkskicks
  mar 10, 2022

  Calling all shoe lovers! Are you looking for that perfect shoe quote that expresses your deep love of shoes? Or looking for the best Instagram caption for shoes for your footwear obsessed audience? Fake Dunks If so, you can grab one of my favorite quotes about shoes from my post, below.

 • Avatar
  wikigoldlife
  maj 17, 2022

  The chinese flower turtle Chinese flower turtle, English name Chinese Striped-neckTurtle.Also known as flower turtle, spotted turtle, pearl turtle, hexaline grass turtle Taiwan grass turtle, turtle turtle, tide turtle family reptiles, long webbed feet, is highly aquatic. wikigoldlife All characteristics, care, health problems and more of wild and domestic animals. animal wikipedia

Twoja odpowiedz

wymagane jest wypełnienie wszystkich pól

Imię
E-mail (Not Published)
Uwagi
wpisz Kod